náramky z bavlnek

Náramky přátelství z bavlnek


Indiánské copánky

Indiánské copánky jsou motané copánky z bavlnek do vlasů. Postačí vám na ně několik odstínů bavlnek, nůžky a šikovné ruce. Pokud si budete copánek dělat rovnou na hlavě, tak se vám bude hodit i zrcátko, papír nebo sponky a na ozdobu můžete použít korálky a cokoliv co vás napadne. Zajímavě třeba vypadá i barevné peříčko na konci copánku.

Návod na indiánský copánek přímo na vlasy

Nejdříve si nastřihněte bavlnky. Musí být poměrně hodně dlouhé. Uprostřed uvažte obyčejný uzel, ale neutahujte ho. Vyberte si, na který pramínek si copánek chcete uvázat. Tento pramínek můžete nechat tak jak je, nebo z něj můžete uplést obyčejný copánek. Potom doporučuju používat papír s vystřihnutou dírkou uprostřed. Touto dírkou protáhnete vybraný pramínek vlasů. Můžete také pracovat bez papíru, ale pak se poměrně často pletou okolní vlasy do práce. Místo papír umůžete používat také sponky na sepnutí okolních vlasů.

Vezměte bavlnky, pramínek vlasů protáhněte uzlíčkem na bavlnách a uzlíček pevně utáhněte. Tady bych vám doporučila sednout si před zrcátko, protože si na práci sami neuvidíte.

Copánek se tvoří omotáváním bavlnky kolem ostatních bavlnek a pramínku vlasů. Já vždy omotávám dvěma bavlnkami, jde to pak rychleji. Ze začátku copánku si dávejte pozor na to, aby se vám copánek neposouval dolů. Pokud se vám posune tak ho zase popotáhněte nahoru, směrem k hlavě.

Jednotlivé vzorečky najdete dole na této stránce.

indiánský copánek se dá ukončit dvěma způsoby. První možností je ukončit ho klasickým uzlem (tuhle možnost používám já). Druhým způsobem je to, že na konci uděláš uzlíček jednou nití kolem všechostatních jako na náramku (třeba jeden uzlíček doleva). Tou druhou možností vznikne jen nepatrný uzlíček a copánek pak působí jakoby držel sám od sebe.

Tyto copánky se z vladů dají sundat několika způsoby. Tím prvním je nechat copánek dokud sám neodpadne. Tohle trvá různě dlouho. Nejvíce tu záleží na délce vlasů(čím delší vlasy tím dýl tam copánek vydrží, z ježka vám spadne okamžitě:-D). Dále také na tom, jak moc vám vypadávají vlasy a jak často za copánek taháte. Dalším způsobem odstranění copánku je spodní část odstřihnout (stačí i jen uzlíček) a zbytek rozmotat. Tohle hlavně zabere hodně času, ale copánek si tak můžete sundat kdykoliv bez následků. Třetím způsobem odstranění je celý copánek prostě odstřihnout i s vlasy. Je to rychlé, snadné a copánku se tak můžete zbavit kdykoliv. Má to ale obrovskou nevýhodu v tom, že pak máte na hlavě "chocholku". Proto tento způsob důrazně nedoporučuji. Může být ale vhodný, když vám už vlasy o něco odrostly a vlasy máte stejně střižené nakrátko.

Návod na indiánský copánek na gumičku, sponku,...

Taky je vám tak líto když si musíte copánek sundat a ten je pak nepoužitelný? Nebo prostě jenom potřebujete copánek spíš jen na nějakou příležitost a jindy by vám překážel? Pak si udělejte copánek na gumičku, sponku nebo cokoliv jiného. Jednoduše ho pak můžete kdykoliv z vlasů vyndat a zase ho dát zpátky.

Nejdříve si nastřihněte hodně dlouhé bavlnky a přeložte je napůl. Teď je připevněte na gumičku(sponku,...) pomocí uzlíčku. Dál pak umotejte copánek a na konci copánku uvažte uzel.

Jednotlivé vzorečky najdete dole na této stránce.

Indiánský copánek jako náramek

Indiánské copánky můžete používat i jako náramky. Stačí když nitě nastřihnete tak jako na náramek, na začátku ponecháte asi 10cm na copánek, uděláte uzlík, upletete indiánský copánek,na konci uděláte klasický copánek, rozvážete uzlík na začátku a uděláte další jednoduchý copánek. Tyto dva jednoduché copánky slouží k zavázání náramku na ruku.

Vzorečky

indiánské copánky - vzoreček Jednoduchý se umotá z jedné nebo dvou bavlnek stejné barvy v délce asi 1.5cm až 2cm.

indiánské copánky - vzoreček Jednoduchý krátký se umotá z jedné nebo dvou bavlnek stejné barvy v délce asi 0.5cm.

indiánské copánky - vzoreček Prstýnky se umotají ze dvou bavlnek různé barvy v délce asi 1.5cm až 2cm.

Trojité prstýnky se umotají ze tří bavlnek různých barev v délce asi 1.5cm až 2cm.

indiánské copánky - vzoreček Křížky se umotají tak, že si nejdříve vezmete dvě bavlnky stejné barvy a ty dáte pryč z pramínku, který omotáváte. Pak si vezmete další jednu nebo dvě bavlnky a těmi umotáte jednoduchý vzoreček(1.5cm - 2cm). Vezměte jednu z bavlnek, které jste si dali bokem a řídce s ní omotejte tu již omotanou část. Nakonec vezměte druhou bavlnku co jste si ji dali bokem a řídce omotejte tu již omotanou část v opačném směru, než jste ji omotali předtím.